Det passer ikke!

PrintPrint Share this
FLY & TRAFIK: Flyforening afviser regeringens påstande om, at de ikke har nedsat billetpriserne.

I forrige uge var udviklingsministeriet på banen med angreb på flyselskaberne, fordi de ikke havde nedsat billetpriserne med de beløb, som lufthavnsafgifterne var blevet nedsat.

 

Den ventede reaktion er nu kommet fra sammenslutningen af de spanske flyselskaber Aceta - Asociación de Compañías Españolas de Transporte Aéreo.

 

Foreningens formand, Guillermo Ginés, har nu sendt et responsum til regeringen, hvor de fremhæver de indsatser, som foreningens medlem har gjort gennem årene for at holde billetpriserne nede - selv i perioder hvor regeringen har hævet lufthavnsafgifterne.

 

Er faldet

Konkret peger foreningen på, at billetpriserne gennem de seneste 10 år er faldet med 14,3 procent, når der reguleres for prisindekset og valutakurser, herunder for brændstof, der har været meget volatilt.

 

Ifølge foreningen steg lufthavnsafgifterne i Spanien gennemsnitligt med 68 procent mellem 2010 og 2018 - i Madrid var der tale om 113 procent og i Barcelona med 108 procent i Barcelona. Siden det tidspunkt har faldet været under 4 procent i alt.

 

Foreningen tilføjer, at luftfartsselskaberne har gennemført foranstaltninger for at reducere omkostningerne, forbedre produktiviteten og forny deres flåde med mere effektive fly. Samlet har det betydet lavere og lavere priser for kunderne og en stigning i både flytrafikken og turismen.

 
Se flere nyheder i temaet

Tilbage

style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-7996506960608988"
data-ad-slot="1277262159"
data-ad-format="auto">


Flere nyheder efter tema

esto es una prueba del bloque