Auktioner for alle

PrintPrint Share this
KUNST: Med auktioner i tre forskellige prisklasser samt mange års ekspertise er Bruun Rasmussen det optimale valg for dig, som vil købe eller sælge på auktion.

Denne artikel er sponseret og skrevet til dig af Bruun Rasmussen

Hos Bruun Rasmussen har vi i 70 år været bindeleddet mellem unikke genstande og interesserede købere. Med vores store erfaring samt professionelle rådgivning og vurdering bringer vi hvert år flere end 100.000 genstande videre til nye ejere.

Vi har repræsentanter over hele verden, som står klar med råd og vejledning om køb og salg. Overvejer du at sælge på auktion, giver vores repræsentant i Sydspanien, seniorekspert Vagn Erik Krogsøe, en gratis og uforpligtende vurdering af både kunst, antikviteter, design, sølv, smykker og armbåndsure samt bøger, frimærker og våben.

Vi er altid på udkig efter interessante genstande til vores auktioner, og hvem ved – måske ligger du selv inde med noget, som kan indbringe en mindre formue på auktion?

Sydens guld

Nicolai Ivanovich Liberich: Russisk skulptur af forgyldt og patineret bronze. Hammerslag: 1.120.000 kr.

Vores erfaring er, at der findes masser af guld i gemmerne på Solkysten, som opnår flotte hammerslag på vores auktioner. Blandt andet fik en russisk skulptur af Nicolai Ivanovich Liberich, som blev indleveret i 2017 af en dansker i Sydspanien, et hammerslag på 1,2 mio. kr. på en af vores Traditionelle Auktioner i Bredgade.

Mere generelt oplever vi lige nu stor international efterspørgsel på både ældre kunst, antikviteter, moderne kunst, orientalsk kunsthåndværk og nordisk design. Vi er blandt verdens førende auktionshuse inden for sidstnævnte, og på vores seneste Traditionelle Auktion satte vi international auktionsrekord med et hammerslag på 2,45 mio. kr. for et flygel designet af Poul Henningsen. Danske møbelklassikere fra 1930-70 er fortsat i meget høj kurs verden over.

Vores mand i det spanske, Vagn Erik Krogsøe, kommer gerne på vurderingsbesøg i private hjem over alt på Solkysten. Han står ligeledes til rådighed med alt det praktiske omkring indlevering til auktion. Hvis du foretrækker det, har du også mulighed for at benytte vores onlinevurderingsservice via vores hjemmeside.

Auktionssuset

Poul Henningsen: "PH-flygel". Sortlakeret træ og forkromet stål. Hammerslag: 2.450.000 kr.

Hvad enten du vil investere i kostbare designikoner eller blot opgradere din bolig med fine fund, bør du heller ikke snyde dig selv for den oplevelse, det er at handle på auktion. Det er her, du kan finde unikke ting, som ingen andre har. Det er også her, du kan opleve spændingens sus, når kampen om en genstand sætter ind, ligesom du kan opleve glæden – eller ærgrelsen – når hammeren falder.

Foruden vores fire årlige Traditionelle Auktioner auktioneres flere end 1.500 genstande hver uge året rundt online på bruun-rasmussen.dk. Som oftest er de udbudte genstande i et lavere prisleje, end man finder på de Traditionelle Auktioner, men kvaliteten er stadig i højsædet.

Hos Bruun Rasmussen tilbyder vi markedets mest kyndige vurderingsekspertise inden for en bred vifte af kategorier. Hvis du har brug for vejledning i køb på vores auktioner, rådgiver vores eksperter gerne om nye tendenser og gode investeringer. Gå på opdagelse i vores store udvalg og find dine egne auktionsfavoritter på bruun-rasmussen.dk.

Seniorekspert Vagn Erik Krogsøe tilføjer

Emner, som lige nu er meget efterspurgt og som giver sælgerne højt hammeslag, er eksempelvis:
  • Vintage armbåndsure Rolex, Patek Philippe med. flere

  • Guld og brilliant smykker

  • Moderne design

  • Moderne malerier af kendte kunstnere

  • Sjældne samlerobjekter

Vurdering?

Kontakt Vagn Erik Krogsøe

Telefon: +45 2445 1224

Email: vek@bruun-rasmussen.dk

Se flere nyheder i temaet

Skriv kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

For at sikre alt er korrekt og i overensstemmelse med Spanien i Dags etiske principper, bliver din kommentar godkendt. Vær derfor opmærksom på, at der kan gå et stykke tid, inden din kommentar publiceres.

CAPTCHA
Dette er en kontrol af, at du er besøgende her på siden og for at undgå spam.

Kommentarer

Tilbage

style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-7996506960608988"
data-ad-slot="1277262159"
data-ad-format="auto">

Flere nyheder efter tema

esto es una prueba del bloque