Amigos-versionen af Spanien i Dag er fri for Google-annoncer

Morten Møller tænker højt

Skrevet af Torben Wilkenschildt, lør, 27/03/2021 - 07:00

Klumme

KLUMME: Vi har i dag overladt pennen til journalist Morten Møller.

Medlemmerne i La Peña de Dinamarca modtog den 5, marts 2021 en meget kort email signeret af John Peter Sørensen, næstformand i La Peña de Dinamarca, hvor der blandt andet stod: 

“Bestyrelsen må med beklagelse meddele, at La Peña De Dinamarca's mangeårige formand og medstifter, Morten Møller, af personlige årsager, alder og helbredsmæssige hensyn, har trukket sig fra bestyrelsen på bestyrelsesmødet i går.”

Da Morten Møller er en meget offentlig person på Solkysten, har mange bekymrede Amigos rettet henvendelse til os i kølvandet på meddelelsen.

Nu er det jo ikke nogen hemmelighed, at vi på redaktionen har haft et mangeårigt samarbejde med Morten Møller -  herunder hyppige interviews. 

Og da vi ikke har bemærket symptomer på de nævnte begrundelser, har vi derfor givet dagens klummeplads til hovedpersonen. For hvad er Morten Møllers tanker om situationen?

En Løkke-exit

Jeg er dybt berørt.

Stor tak til alle.

Ja, meddelelsen røg ud dels som elektronisk post via klubbens medlemskartotek, hvilket vist tangerer brud på persondatalovgivningen - i øvrigt fake news - og på facebook, så hele verden kunne få indblik i spinnet. Joh-da 75 år, men rørig trods en øm ryg, men hvilke personlige årsager skulle få mig til at trække mig, dagen efter at jeg på generalforsamlingen i La Peña de Dinamarca blev genvalgt? Fuld af energi til en ny periode i spidsen for det succesbrand, jeg selv har skabt!

Skulle jeg skilles? Min kone, Pia, siger nej.

Mine børn, børnebørn, øvrige familie, venner og bekendte og medlemmer af La Peña de Dinamarca fik et chok, da de læste om min påståede alvorlige tilstand. Telefonen og min computer stod ikke stille i et par uger, og det blev til talrige møder med medlemmer, der var bestyrtede. Mange telefonopkald drejede sig om mit helbred. Nogle frygtede, at det stod alvorligt til. Var der tale om kræft?

Deltagelsen og opbakningen var enorm - og er det stadig. Jeg er dybt berørt.

Rigtigt mange sagde mig tak for min formandsindsats gennem ti år med store Champions League-arrangementer til Estadio La Rosaleda, med oplæg i restaurant Casa Danesa med Allan Simonsen, Kris Stadsgaard og Birger Peitersen, fyldte, glade events med Søs Egelind, Doc Houlind, Johnny Reimar, Lonnie Kjer, Brødrene Olsen, Amin Jensen, Kandis, Egon Kjer og Dario Campeotto.

Lars Løkke da capo

Min historie er et skræmmende eksempel på, hvad der kan ske, når de sociale medier kommer i de forkerte hænder. Jeg er selvfølgelig ikke et enkeltstående offer, men har over for Spaniens eneste danske elektroniske avis, Spanien i Dag, indvilget i at fortælle min historie - også fordi den på det personlige plan har endnu en dimension - a la ex-statsminister Lars Løkke Rasmussens.

Hverken politisk eller i format nogen parallel mellem os - dog er ligheden mellem os i al beskedenhed stærke visuelle ledere med stor tilslutning i parti/klub. Han blev smidt ud af Venstres af partiets magtfulde hovedbestyrelse med det til følge, at hans parti næsten gik i opløsning.

Jeg blev på et konstituerende bestyrelsesmøde i La Peña de Dinamarca vraget, da et nyvalgt medlem ville have min formandspost. Den diskussion overlod jeg til de øvrige i bestyrelsen og hørte så først om det i meddelelsen om min exit - på lige fod med alle andre...!

Uden en samvittighedsfuld, energisk og visionær ledelse risikerer La Peña de Dinamarca, dette mit økonomisk veldrevne "barn" - Costa del Sols største klubsucces i nyere tid, at sygne hen.

Mit sociale engagement har været stort med samlet over årene knap 40.000 klub-euro til cancerhospice Cudeca i Benalmádena, flere tusinde til de fattige i Mijas Kommune og senest hårdt ramte COVID-familier i Málaga. Med enestående ekstraydelser fra medlemmer af La Peña de Dinamarca.

På vegne af La Peña de Dinamarca har jeg hvert år ved event overrakt Cudeca en check

Enevælde med erfaring

Ligesom Lars Løkke, der i øvrigt forfattede de sidste afsnit i hans seneste bog hernede i Nueva Andalucia, er jeg gået i tænkeboks.

Måske havde han og jeg også det til fælles, at vor demokratiske ledelsesform ind imellem kunne have etiketten "det oplyste enevælde”. Med min bestyrelseserfaring som journalistisk tillidsmand på det daværende Aalborg Stiftstidende, kredsformand og hovedbestyrelsesmedlem i Dansk Journalistforbund - her i forretningsudvalget og overenskomstforhandler - samt medarbejdervalgt medlem af A/S Aalborg Stiftstidende og Aalborg Stiftstidendes Fond, lærte jeg, at mål ofte skal nås med en lidt fast hånd og sikker kurs.

En uforglemmelig dag, da La Peña de Dinamarca blev optaget i federationen af supporterklubber i Malaga Club de Futbol, to spillere og byrådet i Mijas var repræsenteret

I min tænkeboks rundes taknemmelighed over alle de medlemmer, sponsorer, øvrige samarbejdspartnere og gode bestyrelseskolleger, der bakkede vort projekt op. Og over den enorme opbakning, jeg nu får ved min ufrivillige exit – fra medlemmer, der nu forudser, at det går Costa-brandet La Peña de Dinamarca som Venstre. Og opfordringer til at jeg fortsætter i et andet regi, eller de måtte have planer om at vælte den siddende bestyrelse ved at indkalde til en ekstraordinær generalforsamling.

Jeg modtager med glæde dine tanker. Min kærlighed er til klubbens og dens medlemmers fremtid.

Send mig en mail her

eller ring på +34 617 700 424.

God weekend

Morten

 

Kommentarer

Der er ingen tvivl om, at Morten Møller har været en god og markant formand for La Peña og har leveret mange gode resultater gennem årene. Morten anfører selv, at mål ofte skal nås med en lidt fast hånd og sikker kurs. Det udmøntede sig i, at Morten i sin sidste tid som formand havde det svært med demokratiets love og respektere andres mening i bestyrelsen. Som en anden Bykonge i en dansk kommune vil Morten ikke accepterer, at man kun er formand i en forening så længe man ikke har et flertal imod sig. Morten anfører afslutningsvis, at hans kærlighed er til klubbens og dens medlemmers fremtid. Men hvorfor har Morten så meldt sig ud af La Peña? Det gavner i hvert fald ikke medlemmernes fremtid som han gerne vil værne om.
Hej Torben. Kan du ikke lige sende mig Mortens e-mail adresse.
Tak.
Thorkild

Hej Thorkild

Man skal blot klikke i linket:

Send mig en mail her 

sidst i klumme - men sender den også lige til dig privat...

Bedste hilsner

Torben W

Gratis i din indbakke hver dag!

Abonnér på nyhedsbrevet Spanien i Dag og vær på forkant med begivenhederne.
Klik her for at tilmelde dig.