Amigos-versionen af Spanien i Dag er fri for Google-annoncer

Hvordan har Málaga C.F. det lige nu?

Skrevet af Torben Wilkenschildt, tor, 01/08/2013 - 11:03

Sport & hobby


Hvad er status lige nu i Málagas lokale fodboldklub? Hvordan ser det ud med den nye træner og de nye spillere? Formand for den danske supporte...

Hvad er status lige nu i Málagas lokale fodboldklub? Hvordan ser det ud med den nye træner og de nye spillere? Formand for den danske supporterklub, Morten Møller, forklarer og fortæller. Og i morgen skriver Jesús Gámez autografer i den nye fanshop i Fuengirola.

 

Der bliver trængsel fredag den 2. august klokken 10, når Fuengirolas stolthed på Málaga C.F.'s La Liga-hold, den 28-årige Jesús Gámez skriver autografer i klubbens nye shop i Fuengirola. Den ligger i Calle Espana 6 - lige efter posthuset på højre hånd på vej mod stranden.

 

Shoppen åbner med tilbud på mange ting, så der er god lejlighed til at score en gave til barnebarnet eller dig selv.

 

Morten Møller, journalist og formand for Málaga C.F.'s danske supporter-klub, La Peña de Dinamarca, er i studiet sammen med Torben Wilkenschildt.

 

Morten Møller fortæller om klubbens nye, kontroversielle træner, om de nye spillere – blandt andet en forventet afrikansk guldfugl – om de kommende kampe i La Liga, som bliver meget vanskelige, og endelig giver Morten Møller sit bud på Málaga C.F.'s placering i næste sæson.

 

Klik her for at høre interviewet

 

 

Málaga C.F.'s aktive danske supporterklub

 

Book billetter til Malaga C.F.'s kampe:

Kontakt:

Morten Møller
La Peña de Dinamarca
info@malaga-support.dk
0034 617 700 424

 

Kommentarer

Der er endnu ingen kommentarer til denne artikel

Gratis i din indbakke hver dag!

Abonnér på nyhedsbrevet Spanien i Dag og vær på forkant med begivenhederne.
Klik her for at tilmelde dig.