Amigos-versionen af Spanien i Dag er fri for Google-annoncer

Suger olie-penge ud af klub

Skrevet af Torben Wilkenschildt, man, 06/08/2012 - 11:48

Sport & hobby


Det ser noget dystert ud for Málagas hjemmehold Málaga C.F. efter rygter om, at fodboldklubbens ejer og hovedaktionær går i salgstanker. Sam...

Det ser noget dystert ud for Málagas hjemmehold Málaga C.F. efter rygter om, at fodboldklubbens ejer og hovedaktionær går i salgstanker. Samtidig bliver der solgt ud af toppen.

 

Sommerens sandheder

En udmærket sæson resulterede i en 4. plads og dermed kvalifikationskampe til Champions League for Málaga C.F. Men så viste sommerens overraskende sandheder sig.

 

Under klubbens træning i sidste uge kom det frem, at flere af spillerne ikke har fået løn til tiden, og at klubben har økonomiske problemer.

 

Pengekassen er tom, eller også er ejeren Al Thanis bare begyndt at kede sig lidt. Klubben er hans fritidsinteresse, og nu befinder spillerne og trænerholdet sig i en venteposition, fordi Al Thani ikke har ladet høre fra sig.

 

Farvel til toppen

Den 31. juli fik Málagas sportsdirektør, Antonio Fernández, beskeden om, at "han var fri til at gå". Dagen efter kom turen til træner Manuel Pellegrini, der fik samme besked af Sheik Abdullah Ben Nasser Al Thanis underordnede.

 

Oplysningerne kommer samtidig med rapporter om, at en af klubbens topspillere, Santi Cazorla, er blevet solgt til engelske Arsenal for 23 millioner euro. Cazorla rejste sidste uge til England for at gennemgå et helsetjek, inden aftalen underskrives. Det frygtes nu, at flere af klubbens topspiller følger trop som den franske landsholdsspiller Jérémy Toulalan og den venezuelanske angriber Salomon Rondon.

 

Har mistet interessen

Málaga C.F. blev for to år siden overtaget af den stenrige Sheik Abdulla bin Nassar Al-Thani. Han og hans bestyrelse har været meget stille omkring rygterne og afviser at udtale sig. Der er rygter om, at der ikke længere kommer pengeoverførsler til klubben fra det olierige emirat.

 

Al Thani menes at have betalt 36 millioner euro for klubben i juni 2010 og spenderede derefter mindst 65 millioner på spillere og en modernisering af det gamle stadion i Málaga.

 

Men meget tyder på, at sheiken har mistet sin fodbold-interesse, og det på trods af at Málaga i år har chancen for at komme til at spille Champions League. 10. august er der lodtrækning om, hvem Málaga skal møde i kvalifikationskampene, der foregår den 21./22. august og igen den 28./29. august.

 

Men her kan der opstå et problem, som i 2010 og 2011 var tilfældet for Mallorca, der fik afvist sin deltagelse af UEFA, fordi klubben indleverede en konkursbegæring.

 

 

Kommentarer

Der er endnu ingen kommentarer til denne artikel

Gratis i din indbakke hver dag!

Abonnér på nyhedsbrevet Spanien i Dag og vær på forkant med begivenhederne.
Klik her for at tilmelde dig.