Amigos-versionen af Spanien i Dag er fri for Google-annoncer

Vilde fodbold-paladser

Skrevet af Torben Wilkenschildt, søn, 05/02/2012 - 00:15

Sport & hobby

Fodbold har altid interesseret mig. Især den spanske og engelske liga, hvor man efter min mening spiller det bedste og flotteste fodbold. Da jeg b...

Fodbold har altid interesseret mig. Især den spanske og engelske liga, hvor man efter min mening spiller det bedste og flotteste fodbold. Da jeg blev bedt om at skrive en Spanien i Dag Weekend ud fra frit emne, så jeg det som en glimrende mulighed for at kombinere min store passion med et historisk og billedvenligt tema. 

Tilgængelig for alle: reportage

De fleste kender de store spanske fodboldarenaer som Santiago Bernabéu i Madrid, Camp Nou i Barcelona og Mestalla i Valencia. Men hvad er historien bag disse kæmpe-stadioner? Hvordan opstod de og, hvordan har historien præget deres udvikling? Det har jeg besluttet mig for finde ud af...

Mit navn er i øvrigt Mathias Søbjerg Jensen, og i det næsten halve år er jeg i praktik som journalist på Spanien i Dag, MermaidRadio og RadioSolymar.

Bilbao

Campo Jolaseta i 1912

Athletic Club blev dannet i 1898, men fik først 25 år senere sit eget stadion, San Mames. Indtil da havde klubben spillet sine kampe på den primitive Campo Jolaseta-bane. San Mames var det første specialbyggede stadion i Spanien og havde plads til 10.000 tilskuere. Det tog syv måneder at bygge og blev indviet d. 21. august 1913.

Ramiro Arrues maleri af San Mames fra 1913

I årene efter udvidede mange spanske klubber deres stadioner – en mulighed, som Athletic Club på daværende tidspunkt ikke havde på grund af San Mames placering i Bilbaos bymidte. I stedet blev det besluttet at forny tagkonstruktionen med en karakteristisk bue, som kunne ses fra alle steder i byen. Derudover blev der bygget forskellige lounges, hvor klubbens klubbens mange fans kunne samles til kampene.

San Mames 1970

I løbet af de næste 20 år blev San Mames fornyet løbende. Der blev blandt andet installeret projektører og bygget tilskuerpladser i hjørnerne, så stadionet blev helt lukket.

I 1982 kom VM-slutrunden til Spanien, og San Mames blev udvalgt til at danne ramme for tre af kampene. Det krævede en alvorlig udvidelse af stadionet. Athletic Club stod fast på, at buen skulle bevares, da den var blevet et populært billede i spansk fodbold, mens resten af stadionet frit kunne bygges om. Resultat blev et nyt superstadion til 1.100 millioner pesetas (cirka 6.6 mio. euro) med plads til 46.000 tilskuere heraf 36.000 siddende.

San Mames under ombygning i forbindelse med VM i 1982

I 2006 annoncerede Athletic Club sine planer om at bygge et helt nyt stadion. Byggeriet gik i gang i maj 2010 og forventes at stå færdigt i 2014. Det nye stadion vil få plads til 55.000 tilskuere og komme til at koste i omegnen af 160 millioner euro. Flere har været imod det nye stadionbyggeri, da den karakteristiske bue, som har gjort San Mames til et af Bilbaos mest kendte varetegn, forsvinder. Denne tagkonstruktion findes kun på to andre stadioner i verden – Wembley i England og Cape Town Stadium i Sydafrika.


Sevilla
I 1918 opførte Marquesa de Esquivel et stadion på sin jord nær Sevilla. Campo Reina Victoria, som det kom til at hedde, blev udlejet til Sevilla FC og fungerede som klubbens hjemmebane frem til 1928, hvor Estadio Nervion med plads til 12.000 tilskuere blev taget i brug. Da borgerkrigen brød ud i 1936, overtog nationalisterne Estadio Nervion, som de benyttede som hovedkvarter frem til 1938.

Campo Reina Victoria i begydelsen af 1920' erne

Efter krigen besluttede Sevilla FC's præsident, Ramón Sánchez Pizjuan, at det var tid til en nyt stadion, hvis klubben ville spille med i toppen af spansk fodbold. I midten af 50'erne havde han skrabet 50 millioner pesetas sammen (cirka 300.000 euro), og byggeriet af det nye stadion gik i gang. Den 9. september 1958 stod det klart med plads til 53.000 tilskuere. Desværre nåede klubpræsidenten aldrig selv at opleve indvielsen, da han døde i 1956. Som en gestus opkaldte Sevilla FC det nye stadion efter ham.

Ramón Sánchez Pizjuan lige efter ombygningen i 1958

Ramón Sánchez Pizjuan er siden blev udbygget og var i forbindelse med VM i 1982 oppe på over 70.000 pladser. Siden har regelændringer fra UEFA om antallet af siddepladser medført en reducering i kapaciteten, så Ramón Sánchez Pizjuan i dag kan rumme omkring 50.000 tilskuere.

Ramón Sánchez Pizjuan er klar til VM i 1982

Valencia
100 pesetas om måneden. Det var lejen Valencia CF måtte slippe for at benytte Campo de Algiros, hvor klubben spillede sine hjemmekampe fra 1919 og fire år frem. Faciliteterne var langt fra i top, og klubben måtte endda delen bane med flere af Valencias andre klubber. Det var derfor ikke nogen svær beslutning for klubben at takke ja, da muligheden for at få sit eget moderne stadion opstod.

Campo de Algirós i 1923

Mestalla blev indviet 20. maj 1923 og havde plads til 17.000 tilskuere. I de følgende år blev stadionet udvidet med blandt andet en ny tribune, direktørbokse, omklædningsrum og kontorer. Derudover blev gruset erstattet med græs. Det nyrenoverede Mestalla med plads til 25.000 tilskuere stod klart i efteråret 1927. Desværre blev dets levetid begrænset. Krigen brød ud, og Mestalla blev ødelagt.

Mestalla inden borgerkrigen i 1930' erne

Valencia CF havde dog ikke mistet modet. Allerede i 1939 stod et nyt stadion klart, som også fik navnet Mestalla. I 1955 blev det udbygget med yderligere 28.000 pladser og nåede dermed en kapacitet på 50.000.

Efter krigen begyndte arbejdet med at bygge et nyt Mestalla

Som det også var tilfældet i Sevilla og Bilbao krævede VM-slutrunden en renovering af Mestalla. Den bestod blandt andet i en sænkning af banen for at få plads til ekstra tilskuerrækker, da muligheden for udvidelse ellers var begrænsede af de omkringliggende bygninger.

Renovering til VM i 1982 er her i fuld gang

Den seneste renovering fandt sted i 2001, hvor ståpladserne blev fjernet og erstatte med siddepladser. Fem år senere vedtog Valencia CF planerne om at bygge et helt nyt stadion. Arbejdet blev påbegyndt i august 2007, og hvis alt går efter planen, står Nou Mestalla klar til indvielse i 2013. Prisen for det nye stadion med plads til 75.000 tilskuere lyder på 344 millioner euro. Så det er ikke kun udseendet, der har ændret sig gennem tiden - det kan man vist roligt sige, at prisen også har.

Her ses det spritnye Mestalla. Efter planen indvies det i 2013

Nogle af de andre...

Santiago Bernabéu i Madrid har plads til over 80.000 tilskuere

La Rosaleda i Malaga er fra 1941 og har plads til cirka 30.000 tilskuere

40.500 tilskuere har mulighed for at se RCD Espanyol på Estadi Cornella-EL Prat

Tilgængelig for alle

Kommentarer

Der er endnu ingen kommentarer til denne artikel

Gratis i din indbakke hver dag!

Abonnér på nyhedsbrevet Spanien i Dag og vær på forkant med begivenhederne.
Klik her for at tilmelde dig.